Trenerzy, sportowcy, działacze, wolontariusze i osoby związane ze Stowarzyszeniem Sportowym – wszyscy spotkaliśmy się na dorocznym podsumowaniu ubiegłego sezonu sportowego
Tegoroczne podsumowanie sezonu sportowego było wyjątkowe, ponieważ zeszły rok był rokiem olimpijskim, a jak wiadomo – na Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro nasz region reprezentowało dwóch znakomitych sportowców – Joanna Mendak w pływaniu i Rafał Czuper w tenisie stołowym. Podczas imprezy swoje wystąpienia mieli trenerzy z poszczególnych sekcji sportowych – bo to właśnie ich wysiłek i zaangażowanie stanowi wielką część dużych sukcesów niepełnosprawnych sportowców. Każdy z trenerów w dwóch słowach przybliżył zeszłoroczne osiągnięcia i sportowe plany na przyszłość. Każdy trener także wyróżnił sportowców którzy uzyskali najlepsze wyniki sportowe.
Swoją obecnością zaszczyciły nas:
Pani Alicja Biały – radna Białegostoku, członek komisji Sportu i Turystyki Rady Miasta, przewodnicząca komisji Spraw Społecznych i Zdrowia
Pani Grażyna Bogdańska – Samodzielny Specjalista ds. promocji i informacji Podlaskiego Oddziału PFRON
Pan Zbigniew Brożek – przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki Rady Miasta
Pan Michał Kiejko – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
Oraz paraolimpijczycy:
Krystyna Sokołowska (lekka atletyka) – Arnhem, Holandia 1980r. (pierwsza Paraolimpiada z udziałem Polaków);
Anna Raszczuk (lekka atletyka) – Pekin, Chiny 2008r.
Kamil Drągowski (pływanie) – Ateny, Grecja 2004r.
Krzysztof Smorszczewski (lekka atletyka, konkurencje rzutowe) – startował w 4 Paraolimpiadach w Sidney, Australia 2000r., Ateny 2004r, Pekin 2008r., Londyn 2012r.,
Joanna Mendak (pływanie) – zdobywała złote medale na kolejnych Paraolimpiadach w Atenach 2004r., Pekinie 2008r., i w Londynie 2012r.
Rafał Czuper (tenis stołowy) – debiutował na Paraolimpiadzie w Rio, Brazylia 2016r., gdzie zdobył srebrny medal.
Podczas oficjalnego otwarcia, którego dokonał Wiceprezes PSSON START – Pan Ryszard Rodzik, swoje wystąpienia mieli nasi zeszłoroczni Paraolimpijczycy. Rafał Czuper przekonywał że warto było poświęcić cały swój czas na treningi, aby móc znaleźć się na Paraolimpiadzie i poczuć klimat największej imprezy sportowej na świecie. Stwierdził, że przywiezienie z niej srebrnego medalu było wymarzonym zwieńczeniem tych wysiłków. Asia Mendak (nasza wieloletnia multimedalistka), zwróciła uwagę młodym sportowcom słowami: „Aby osiągać sukcesy na arenach międzynarodowych, trzeba się przyłożyć do treningów na poważnie. Profesjonalizacja sportu osób niepełnosprawnych jest bardzo odczuwalna. Ja osobiście staram się dawać z siebie wszystko na każdym treningu. Obecnie w mam 11 (!) jednostek treningowych w tygodniu”.
Nasi zawodnicy zostali wyróżnieni za wyniki sportowe, których sylwetki w kilku słowach prezentowali trenerzy sekcji i tak:
Sekcję Strzelectwa Sportowego prezentowała trenerka Monika Sobolewska:
Zawodnicy wyróżniający się w 2016 roku:
- Agnieszka Pytel
- Grzegorz Karpacz
- Daniel Stepaniuk
Sekcję Tenisa Stołowego prezentował trener Marek Iwanicki:
Zawodnicy wyróżniający się w 2016 roku:
- Michał Storonowicz
- Teresa Pankiewicz
Sekcję pływania prezentował trener Jarosław Lewkowicz:
Zawodnicy wyróżniający się w 2016 roku
- Rafał Kalinowski
- Jakub Kozłowski
- Krzysztof Wojtach
- Paula Korowaj
- Juliusz Trochimczuk
- Piotr Matejczyk
- Barbara Tomczuk
- Robert Snarski
Sekcję Lekkiej Atletyki prezentował trener Jarosław Gołębiowski:
Zawodnicy wyróżniający się w 2016 roku
- Kamil Gołębski
- Łukasz Drabiuk
- Anna Szotko
- Anna Raszczuk
Sekcję Boccia prezentowała trenerka Zuzanna Usakiewicz:
Zawodnicy wyróżniający się w 2016 roku:
- Magda Janucik
- Justyna Żałoba
Sekcję koszykówki na wózkach prezentował trener Krzysztof Smorszczewski:
Zawodnicy wyróżniający się w 2016 roku:
- Bogdan Kraszewski
- Paweł Dawidziuk
Oprócz części oficjalnej, odbyły się także występy artystyczne:
Pokaz energetycznego tańca w wykonaniu zespołu „Cuban Flow”- grupa powstała w 2015 roku i składa się z osób, których pasją jest salsa kubańska. Razem nieustannie się w niej doskonalą, rozwijają oraz chętnie występują w różnego rodzaju imprezach. Mają za sobą kilka pokazów tanecznych, m.in. na Otwarciu Olimpiad Specjalnych oraz na urodzinach Studia Tańca Feniks w Białymstoku. Pokaz grupy będzie bazował na salsie kubańskiej, którą charakteryzuje wolność, improwizacja a także szeroko pojmowane szaleństwo parkietowe, które każdy z tancerzy ma w sobie.
Występ duetu rapowego – Cira i Hukos, którzy są doskonale znani w środowisku muzyki hip hopowej w całym kraju. Jako duet w 2013 roku wydali wspólną płytę, która została bardzo dobrze przyjęta. Każdy z nich nagrywa również solowe płyty. Ostatni album Ciry, który ukazał się w zeszłym roku – pn.: „Pocztówki z Miasta B”, odbił się szerokim echem w Polsce jako ciekawa i nowatorska forma promocji Białegostoku w kraju.
Swój humorystyczny występ miała też grupa artystyczna z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ogrodniczkach – nadzór nad grupą pełniła Pani Ewa Mierzejewska.
Bardzo ciekawie zaprezentowała się także grupa młodych wokalistów z białostockiego Studium Wokalno Aktorskiego. Program artystyczny przygotowany przez Pana Wojciecha Szelachowskiego podbił serca wszystkich zgromadzonych gości.
Zwieńczeniem imprezy był występ mistrzów stepowania w wykonaniu uczestników Teatru Tańca i Improwizacji. Są to jedyni stepujący tancerze w naszym regionie. W przyszłym roku będą obchodzić dwudzieste urodziny. W tym czasie zdobyli liczne tytuły, m.in. Mistrzostwo Polski i Puchar Polski w tańcu sportowym tap dance, a Pani Gracja Radziszewska założycielka, choreograf i tancerka Teatru Tańca i Improwizacji jest wielokrotną Mistrzynią Polski w stepowaniu. Ich działalność to liczne spektakle autorskie, festiwale międzynarodowe i projekty taneczne w kraju i zagranicą, jak również lekcje stepowania dla każdego na które zapraszają przez cały rok do Domu Kultury Zachęta.
Podsumowanie Sezonu Sportowego 2016 odbyło się dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Dziękujemy również za ogromne wsparcie instytucji, bez których nasze liczne działania na rzecz osób niepełnosprawnych w naszym regionie nie byłyby możliwe:
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Urząd Miasta Białegostoku
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych
Autor – Mariusz Rodzik