Otwarte mistrzostwa Niemiec, IDM Berlin 2018

W dniach 7-10.06.2018r., w Berlinie odbyły się zawody Pucharu Świata w pływaniu osób niepełnosprawnych. Łącznie na zawodach było 550 zawodników z 50 krajów (!). Pięciu naszych pływaków, którzy należą również do kadry narodowej, wystartowało w zawodach:

• Rafał Kalinowski
  • Marcin Makar
  • Krzysztof Wojtach
  • Juliusz Trochimczuk
  • Jakub Kozłowski

Świetnie zaprezentował się Juliusz Trochimczuk debiutujący w kadrze Polski na tych zawodach międzynarodowych. Na dystansie 200m st. dow. 100 m. st. grzbiet. i 50m.st klas. pływał w finałach młodzieżowych – zawodników urodzonych w 2000 i młodszych (Julek jest z rocznika 2003). Na dystansie 50m. st. dow. 100 m st.grzbiet. oraz 50 m.st.klas. zajął I miejsce w grupie S1. Warto zaznaczyć, że na dystansie 150m st. zmiennym Julek miał szansę na złoty medal uzyskując czas niewiele gorszy od rekordu świata na tym dystansie w jego grupie startowej, jednak kontrowersyjną decyzją sędziów został zdyskwalifikowany.
Jakub Kozłowski pływał w finale na dystansie 150m st. zmiennym zajmując 9 lokatę z czasem 3.35,86. Na dystansie 100m. st. grzbiet. zajął II miejsce w grupie S4. Uzyskał również dobre rezultaty na dystansie 200 m st. dow. – 4.01.17. Na dystansie 100m st. klasycz. zajął IV miejsce w grupie SB3 z czasem 2.52,23 i VI miejsce w grupie SB3 na dystansie 50 st. klas. z czasem 01.17,80 sek. Pozostali nasi reprezentanci dobrze zaprezentowali się na dystansach: Na dystansie 200m st. grzbietowym Juliusz zajął 9 lokatę, a Krzysztof Wojtach był 20 w ogólnej klasyfikacji (na 37 startujących zawodników). Na dystansie 50m st grzbiet. VI miejsce zajął Rafał Kalinowski w grupie S10, a Krzysztof Wojtach VI miejsce w grupie S8. Na dystansie 50 m.st.klas. Rafał Kalinowski zajął VI miejsce w grupie SB9, Na dystansie 100m st. grzbiet Krzysztof Wojtach zajął V miejsce w grupie SB8. Marcin Makar zajął 10 miejsce na dystansie 200 m.st.mot.

Klimat jak zawsze bardzo sportowy, ogrom ekip i dobre przygotowanie techniczne to główne elementy tych dorocznych zawodów. Opiekę nad grupą sprawował trener sekcji pływania – Jarosław Lewkowicz.