Parakajakarstwo

Sekcja parakajakarstwa

Parakajakarstwo (ang. Paracanoe zwane wcześniej Paddle Ability) 

Szczególną cechą parakajakarstwa jest to, że zawody rangi mistrzostw  Polski, Świata lub kontynentu, organizowane są wspólnie w zawodami „pełnosprawnych”. Dyscyplina paraolimpijska „przenika się” z olimpijską i obie nabierają charakteru integracyjnego, stając się obok wioślarstwa ewenementem w świecie sportu.

Włączenie parakajakarstwa do Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro zdeterminowało strategie rozwoju tej dyscypliny w wielu krajach świata. Zmiany w sposobie rozgrywania danej dyscypliny, w przepisach i sędziowaniu – wprowadza się tylko dla zaadaptowania dyscypliny do dysfunkcji zawodników oraz dla zwiększenia ich bezpieczeństwa.
Rozróżnia się trzy grupy sportu osób z niesprawnościami : 1 – narządu ruchu i wzroku, 2 – narządu słuchu, 3 – z niepełnosprawnością intelektualną (parakajakarstwo w wymiarze wyczynowym obejmuje tylko osoby z dysfunkcjami narządu ruchu).

Obowiązuje podział na grupy i klasy startowe, aby w sporcie mogli współzawodniczyć niepełnosprawni o jednakowych lub zbliżonych możliwościach funkcjonalny. Nasze Stowarzyszenie jest członkiem Polskiego Związku Kajakowego.

Zajęcia dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwa Sportu i Turystyki poprzez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Miasta Białegostoku.

Imprezy

Imprez sportowe różnego rodzaju: sportowe rangi lokalnej, ogólnopolskiej i ogólnoeuropejskiej, spartakiady, rekreacyjne, turystyczne.

Obozy

Na zgrupowaniach sportowych nasi zawodnicy mają możliwość podnoszenia swoich umiejętności, co pozwala uzyskiwać lepsze wyniki sportowe na zawodach.