Wojewódzka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych, Ogrodniczki 28-30.08.2020r.

Kolejna udana edycja co rocznej Spartakiady

Wojewódzka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych, odbyła się w Ogrodniczkach pod Białymstokiem w terminie 28-30.08.2020r. W tym wyjątkowym czasie, dopełniono wszelkich procedur związanych z zagrożeniem COVID-19. Jak pokazała praktyka, wszyscy obecni na zawodach, byli wdrożeni we wszystkie obowiązujące zasady, także dezynfekcja, maseczki i dystans społeczny – nie stanowiły problemu.

Całej imprezie towarzyszyła zmienna pogoda, ale udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane konkurencje i aktywności. Uczestnicy stawili się licznie. W piątek, uroczystego otwarcia w kilku słowach dokonał Pan Mariusz Rodzik (wiceprezes Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „START”). Relację z otwarcia imprezy i wywiady z uczestnikami, można było usłyszeć tego samego dnia na falach Polskiego Radia Białystok – bardzo dziękujemy za promocję aktywności osób z niepełnosprawnościami!

Otwarcia drugiego dnia zawodów (sobota 29.08) i przywitania ekip dokonali  przedstawiciele lokalnych władz i instytucji – Pani Katarzyna Anciupiuk (Pełnomocnik Zarządu Województwa Podlaskiego do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz Radna Miasta Białystok), Pani Aneta Narel (przewodnicząca Podlaskiej Rady Pożytku Publicznego) i Pan Michał Kiejko (Departament Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego). Głos zabrała także Joanna Mendak – nasza multimedalistka w pływaniu – która po rozpoczęciu, również brała udział w konkurencjach.

Po częściach oficjalnych rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Przedstawiciele instytucji, chętnie rozmawiali z uczestnikami i próbowali swoich sił w niektórych konkurencjach – było bardzo sympatycznie!

W sobotę, w przerwie między konkurencjami, uczestniczki wyczynowej sekcji biegów narciarskich zrobiły angażujący pokaz technik narciarskich na nartorolkach. Pokaz poprowadziła trenerka – Ewelina Marcisz.

W Spartakiadzie wzięły udział ekipy z czterech województw. W Ogrodniczkach pojawiły się reprezentacje miast: Olecka (woj. warmińsko-mazurskie), Siedlec (woj. mazowieckie), Zduńskiej Woli (woj. łódzkie) i oczywiście Białegostoku (woj. podlaskie). W zawodach mogła wziąć każda osoba niepełnosprawna – bez względu na wiek, rodzaj i stopień niepełnosprawności. Zmagania sportowe były rozgrywane w konkurencjach indywidualnych i drużynowych:

  • Rzut piłką lekarską
  • Rzut lotką do celu
  • Rzuty kółkiem ringo do celu
  • Pchnięcie kulą
  • Tor przeszkód
  • Rzut piłką do kosza
  • Paintball – strzelanie do celu
  • Turniej tenisa stołowego
  • Turniej półkrzyków

Łącznie w rywalizacji sportowej, wzięło udział ponad 80 osób niepełnosprawnych! Rywalizacja była zacięta, w szczególności jeżeli chodzi o rozgrywki zespołowe. Poza zmaganiami sportowymi, uczestnicy chętnie brali udział w grach i zabawach rekreacyjnych, spacerach po lesie i wieczornych ogniskach. Wszyscy uczestnicy mieli zapewniony pobyt i wyżywienie. Ostatniego dnia imprezy – w niedzielę 30.08.2020r., nastąpiło podsumowanie zawodów, wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Nagrodzone zostały osoby, które uzyskały najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach z podziałem na kobiety i mężczyzn. Wszystkie konkurencje zostały rozegrane prawidłowo, nikt nie doznał kontuzji.

Po raz kolejny, popularność Wojewódzkiej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych, ukazuje potrzebę przeprowadzania podobnych zawodów luźniejszej formuły w przyszłości – ponieważ jest wiele osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczestniczyć w sporcie paraolimpijskim (rywalizacja skierowana do osób posiadających niepełnosprawność ruchu lub wzroku), a takie imprezy dają szansę sprawdzenia się bez podziału na rodzaj i stopień niepełnosprawności.

Przeprowadzenie Wojewódzkiej Spartakiady nie byłoby możliwe dzięki środkom pochodzącym z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, oraz Ministerstwa Sportu, przy wsparciu Polskiego Związku Niepełnosprawnych „START” i Miasta Białegostoku.

Gratulujemy świetnych wyników wszystkim startującym i ukłony zwycięzcom! Dziękujemy całej kadrze zaangażowanej w organizację i przeprowadzenie zawodów – sędziom, instruktorom, opiekunom i wolontariuszom za wykonanie wspaniałej pracy!

Do zobaczenia za rok!

Trochę historii o naszej co rocznej imprezie:

Wojewódzka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych jest kontynuacją cyklu imprez prowadzonych już od lat 60-tych ubiegłego wieku. Podobne imprezy odbywały się w innych województwach, lecz w woj. podlaskim została utrzymana do dziś. Nasza organizacja – która kultywuje tradycję organizacji Wojewódzkiej Spartakiady – po różnych przekształceniach prawnych (od 2001 roku funkcjonuje jako Stowarzyszenie): od tego czasu liczymy „naszą” edycję w województwie Podlaskim. W tym roku to już XIX edycja Wojewódzkiej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych, organizowanej przez Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych START w Białymstoku. Część nazwy: „Wojewódzka”, w zamyśle twórców cyklu, odnosiła się do wskazania rangi imprezy – w której brały udział osoby z różnych części kraju.Wcześniej impreza była nastawiona na udział dużej ilości zawodników wyczynowych – jako sprawdzian umiejętności przed Mistrzostwami Polski i innymi zawodami. Obecnie, ze względu na dużą ilość imprez wyczynowych organizowanych w różnych częściach kraju, Wojewódzkie Spartakiady nabrały kształtu przede wszystkim upowszechniającego sport o charakterze integracyjnym – włączającym społecznie. Oczywiście, nadal są atrakcyjne nagrody do wygrania i wynik w danej konkurencji jest ważny – ale już nie najważniejszy. Konstrukcja zawodów umożliwia udział każdej zgłoszonej osobie niepełnosprawnej, udział we wszystkich rozgrywanych konkurencjach, bez wykluczenia ze względu na wiek, stopień i rodzaj niepełnosprawności.

Autor: Mariusz Rodzik