KOLEJNA UDANA EDYCJA CO ROCZNEJ SPARTAKIADY
Wojewódzka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych, odbyła się w Ogrodniczkach pod Białymstokiem w terminie 02-04.06.2023r.
Całej imprezie towarzyszyła piękna pogoda (jedynie w piątek był deszcz, na szczęście już po przeprowadzeniu konkurencji), dzięki temu udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane konkurencje i aktywności w miłych okolicznościach. Uczestnicy stawili się licznie. W piątek, uroczystego otwarcia w kilku słowach dokonał Pan Ryszard Rodzik (prezes PSSON „START”). Przywitania ekip dokonał przedstawiciel lokalnych władz Pan Bohdan Paszkowski (Wojewoda Podlaski).
W tym roku było duże zainteresowanie mediów. Relację z otwarcia imprezy i wywiady z uczestnikami, można było zobaczyć w piątek 02.06.2023r., w programie „Obiektyw” na kanale TVP3 Białystok. Dodatkowo w charakterze „Gość Obiektywu„, Mariusz Rodzik (reprezentant Stowarzyszenia START) w programie realizowanym „na żywo”, podsumował pierwszy dzień zawodów i zaprosił wszystkie osoby z niepełnosprawnościami do uprawiania sportu. Tego samego dnia, można było usłyszeć na falach Polskiego Radia Białystok relację z zawodów. Dodatkowo pojawiły się artykuły na informacyjnym portalu internetowym Dzień Dobry Białystok ddb24.pl – bardzo dziękujemy za każdą wzmiankę w mediach, która przyczynia się do promocji aktywności osób z niepełnosprawnościami!
https://bialystok.tvp.pl/70286594/wojewodzka-spartakiada-osob-niepelnosprawnych-fot-tvp3-bialystok
https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/227270
https://www.gov.pl/web/uw-podlaski/wojewodzka-spartakiada-osob-niepelnosprawnych
https://ddb24.pl/artykul/osoby-niepelnosprawne/1442350
Po części oficjalnej rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Przedstawiciele instytucji, chętnie rozmawiali z uczestnikami i próbowali swoich sił w niektórych konkurencjach – było bardzo sympatycznie!
W Spartakiadzie wzięły udział ekipy z czterech województw. W Ogrodniczkach pojawiły się reprezentacje miast: Olecka (woj. warmińsko-mazurskie), Siedlec (woj. mazowieckie), Zduńskiej Woli (woj. łódzkie) i oczywiście Białegostoku (woj. podlaskie). W zawodach mogła wziąć każda osoba niepełnosprawna – bez względu na wiek, rodzaj i stopień niepełnosprawności. Zmagania sportowe były rozgrywane w konkurencjach indywidualnych i drużynowych:
- Rzut piłką lekarską
- Rzut lotką do celu
- Rzuty kółkiem ringo do celu
- Pchnięcie kulą
- Tor przeszkód
- Rzut piłką do kosza
- Turniej tenisa stołowego
- Turniej półkrzyków
Łącznie w rywalizacji sportowej, wzięło udział ponad 120 osób niepełnosprawnych! Rywalizacja była zacięta, w szczególności jeżeli chodzi o rozgrywki zespołowe. Poza zmaganiami sportowymi, uczestnicy chętnie brali udział w grach i zabawach rekreacyjnych, spacerach po lesie. Wszyscy uczestnicy mieli zapewniony pobyt i wyżywienie. Ostatniego dnia imprezy – w niedzielę 04.05.2023r., nastąpiło rozegranie części zmagań sportowych, następnie podsumowanie zawodów, wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Nagrodzone zostały osoby, które uzyskały najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach z podziałem na kobiety i mężczyzn. Wszystkie konkurencje zostały rozegrane prawidłowo, nikt nie doznał kontuzji.
Po raz kolejny, popularność Wojewódzkiej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych, ukazuje potrzebę przeprowadzania podobnych zawodów luźniejszej formuły w przyszłości – ponieważ jest wiele osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczestniczyć w sporcie paraolimpijskim (rywalizacja skierowana do osób posiadających niepełnosprawność ruchu lub wzroku), a takie imprezy dają szansę sprawdzenia się bez podziału na rodzaj i stopień niepełnosprawności.
Przeprowadzenie Wojewódzkiej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych było możliwe dzięki środkom pochodzącym z: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (realizacja zadania pn.: „Cykl imprez sportowych osób niepełnosprawnych”), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki poprzez Polski Związek Niepełnosprawnych „Start” i Urzędu Miasta Białegostoku.
Gratulujemy świetnych wyników wszystkim startującym i ukłony zwycięzcom! Dziękujemy całej kadrze zaangażowanej w organizację i przeprowadzenie zawodów – sędziom, instruktorom, opiekunom i wolontariuszom za wykonanie wspaniałej pracy!
Do zobaczenia za rok!
Autor: Mariusz Rodzik