Obozy rehabilitacyjne połączone z nabywaniem i rozwijaniem umiejętności: żeglarstwa, pływania, rekreacji i samodzielnego funkcjonowania z naturą.

Letnie obozy odbyły się w dwóch terminach:
I OBÓZ 07.07.2014 – 27.07.2014r.
II OBÓZ 04.08.2014 – 24.08.2014r.
Miejsce obozu: Hotel Amber Bay, Augustów, ul. Turystyczna 81.

UCZESTNICY
W obozie wzięło udział 254 uczestników: młodzież i dorośli uczniowie ośrodków szkolno-wychowawczych, uczestnicy WTZ, członkowie jednostek organizacyjnych Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” – wszyscy z orzeczonym stopniem niepełnosprawności z uwagi na: MPD, autyzm, upośledzenie umysłowe i inne.
Uczestnicy obozu, to mieszkańcy całej Polski, zamieszkali w województwach: podlaskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, małopolskim, lubelskim, świętokrzyskim, pomorskim, lubuskim, dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, śląskim.

GŁÓWNY CEL OBU LETNICH OBOZÓW

Zasadnicze zadania obejmowały prowadzenie grupowych i indywidualnych zajęć, które mają na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych, poprzez realizowanie form wsparcia założonych w projekcie.
REALIZOWANE FORMY WSPARCIA
Każdy z uczestników obozu uczestniczył codziennie w niżej wymienionych formach wsparcia:

  1. Nauka i doskonalenie technik pływania, ćwiczenia w wodzie – Zajęcia były prowadzone na pływalni mieszczącej się w budynku hotelowym ośrodka, oraz w wodach jeziora Białego w Augustowie. Proponowana forma wsparcia miała charakter zajęć rehabilitacyjnych grupowych, prowadzonych przez instruktorów i wspieranych przez wychowawców grup. Cykl tych zajęć obejmował terapią osobę niepełnosprawną przez okres 21 dni, przez 2 godziny dziennie.
  2. Nauka i doskonalenie technik żeglowania, ćwiczenia na wodzie – Zajęcia odbywały się na jeziorach: Białym, Necko, Rospuda i Studziennicznym. Zajęcia były prowadzone codziennie, czas trwania jednej sesji wynosił średnio 2 godziny. Cykl tych zajęć obejmował zajęciami osobę niepełnosprawną przez 21 dni. Zajęcia prowadzone były grupowo na żaglówkach przez żeglarzy z uprawnieniami, a także na kajakach, rowerach wodnych, nartach wodnych, motorówce. Każdy uczestnik korzystał z zajęć codziennie. Liczba osób, które skorzystały z danej formy wsparcia wynosi 216 osób – łącznie podczas obu obozów. Sterowanie sprzętami pływającymi możliwe było tylko pod kontrolą osoby pełnosprawnej z odpowiednimi uprawnieniami.
  3. Masaż klasyczny – 54 uczestników, zajęcia odbywały się w wyznaczonych do tego celu gabinetach w ośrodku hotelowym. Czas trwania jednych zajęć (jednej sesji) wynosił średnio 30 minut. Cykl tych zajęć obejmował masażem osobę niepełnosprawną przez 18 dni.
  4. Kinezyterapia, zajęcia sportowe, zajęcia równowagi, aerobic, zajęcia kulturalno-oświatowe  – W ramach tej formy wsparcia odbywały się zajęcia typu: aerobic, lekkoatletyka, łucznictwo, tenis stołowy, siatkówka na siedząco, boccia, nordic walking itp. Uczestnicy mogli korzystać z zajęć kulturalno-oświatowych – wyjeżdżali na wycieczki zwiedzając Podlasie i Mazury, a także do niezbyt odległej Litwy. Uczestniczyli w letnich pokazach kinowych czy występach znanych artystów. Chętnie przebywali na organizowanych rejsach statkiem po jeziorach mazurskich, na wieczorkach tanecznych, spotkaniach okolicznościowych, ogniskach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi.
  5. Masaż wodny i odnowa biologiczna – Zajęcia były prowadzone na pływalni w ośrodku hotelowym. Pływalnia posiada basen rekreacyjny, zjeżdżalnię wodną, dwuczęściowe jacuzzi, dwie sauny fińskie, rzekę z masażami podwodnymi. Tego typu wyposażenie umożliwiało zastosowanie tej formy wsparcia, ulubionej formy zajęć dla osób niepełnosprawnych.

Program obozu – sesji rehabilitacyjnej realizowany był przez wykwalifikowaną kadrę:

  • Kierownik obozu – Czesława Kozłowska
  • Ratownik medyczny
  • Pielęgniarka
  • 3 fizjoterapeutów/masażystów
  • 4 instruktorów pływania/sportu
  • 12 opiekunów
  • 1 Instruktor kulturalno-oświatowy
  • 3 Instruktorów żeglarstwa
  • 2 Ratowników WOPR

Wszyscy wrócili opaleni i uśmiechnięci, zapraszamy w przyszłości do udziału w organizowanych przez nas obozach!


Projekt pt. „Obozy rehabilitacyjne połączone z nabywaniem i rozwijaniem umiejętności: żeglarstwa, pływania, rekreacji i samodzielnego funkcjonowania z naturą” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych